ProZorro.Продажі – з чим його «їдять» і навіщо воно так потрібне сьогодні?

Навіщо створено ProZorro.Продажі?

Усі державні та комунальні установи, в ході своєї діяльності проводять закупівлі різних товарів, послуг та робіт. Також вони продають будівлі, техніку та різні речі, які не використовують. Участь в цих процесах завжди була доступна лише для вузького кола осіб, а публічне спостереження з боку громадськості взагалі неможливе. Все це призвело до розквіту корупції та проведенню неефективної діяльності. Тому було створено одразу два проекти з назвою ProZorro, метою яких було вивести в публічну площину та збільшити ефективність як закупівель, так і продажів, що проводяться державними та комунальними установами.

Влітку 2016 року за ініціативи Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Transparency International Україна, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ( надалі ФГВФО) та Національного Банку України створено проєкт ProZorro.Продажі. Його мета на першому етапі забезпечити прозорість продажу активів, що належать державі.

З чого усе починалось?

Перші кроки були зроблені разом із ФГВФО для реалізації майна неплатоспроможних банків. Це усі речі, майнові права та обов’язки, гроші та цінні папери збанкрутілих банків, яке належали їм на день оголошення банкрутства, або були виявлені під час наступної ліквідаційної процедури. За півроку співпраці вдалося заробити перший мільярд гривень. Тому з 1 січня 2017 року ФГВФО прийняв рішення про обов’язкове використання даної системи для продажу всіх активів неплатоспроможних банків, які знаходяться в управлінні фонду. На сьогодні ФГВФО є одним із організаторів аукціонів в електронній системі ProZorro.Продажі.

Після успішної співпраці з ФГВФО розпочалась інша фаза проекту – реалізація майна державних та комунальних підприємств України. Для цього було прийнято Закон «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18 січня 2018 року, згідно з яким продаж майна має відбуватися виключно через електронні аукціони. Згодом, у квітні того ж року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України зареєструвало державне підприємство «Прозорро Продажі». Завдання цього підприємства – бути центральною базою даних та адмініструвати проведення електронних торгів.

Як працює система продажів?

Після того, як організатор (власник майна) підготує необхідний пакет документів і визначить стартову ціну, лот публікується у системі. Кожен бажаючий може ознайомитися з об’єктом продажу та подати заявку на участь в аукціоні. Для цього необхідно сплатити гарантійний внесок, який складає 2-10 % від початкової вартості лоту, та є запорукою наміру учасника придбати лот за вказаною ним ціною. А також внесок за подачу пропозиції, розмір якого складає від 17 до 1700 грн і також залежить від початкової суми.

У визначений системою час відбувається аукціон. В результаті якого особа, яка надала максимальну ціну за лот, визначається переможцем та може підписати договір купівлі-продажу. У випадку відмови від договору гарантійний внесок перераховується організатору торгів. Інші учасники аукціону не втрачають свої гарантійні внески. У випадку відміни аукціону всі внески повертаються учасникам.

Які переваги від проведення аукціонів?

Прозорість. Хто купив, чи орендував, за якою ціною та які умови договору – все стає публічною інформацією, як у випадках із закупівлями.

Ринкове регулювання ціни. Тобто учасники, які хочуть викупити лот виставлять за нього максимально можливу ціну.

Незалежність прибутку від наближеності нового власника до балансоутримувача об’єкту. Тобто навіть якщо викуп лоту здійснить родич або знайомий чиновників чи депутатів він його здійснить за максимально можливою ціною. А отже ефективність використання такого майна буде вищою.

Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та співфінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Залишити відповідь
Коментувати

Останні новини:

Читайте також: